Buzdolabı Kompresör Nasıl Çalışır

Buzdolabı Kompresör Nasıl Çalışır Bir buzdolabının çalışması, içindeki sıcaklığı düşük tutmak için bir dizi termal işlem kullanır. Ancak, bu işlemlerin anahtar bileşeni buzdolabı kompresörüdür.

BUZDOLABI KOMPRESÖR NASIL ÇALIŞIR

Buzdolabı Kompresör Nasıl Çalışır

Buzdolabı Kompresör Nasıl Çalışır Bir buzdolabının çalışması, içindeki sıcaklığı düşük tutmak için bir dizi termal işlem kullanır. Ancak, bu işlemlerin anahtar bileşeni buzdolabı kompresörüdür.

Buzdolabı kompresörü, buzdolabının soğutma sistemine güç sağlayan ana bileşendir. Kompresör, soğutma döngüsünün bir parçası olarak, gaz halindeki soğutucuyu sıkıştırarak sıcaklığı arttırır. Bu sıkıştırma işlemi, gaz halindeki soğutucunun sıcaklığını arttırırken aynı zamanda yoğunluğunu da artırır.

Yoğunlaştırılmış soğutucu, kompresörden çıktıktan sonra buzdolabının dışındaki yoğunlaştırıcı bobinde dolaşır. Bu bobin, soğutucunun sıcaklığını ortamın sıcaklığından daha yüksek bir seviyeye yükseltir. Soğutucu bu aşamada sıvı haline geçer ve buzdolabının içindeki soğutucu döngüsünün bir sonraki aşamasına hazır hale gelir.

Aynı zamanda Buzdolabı Kompresörü Direk Çalıştırma hakkındaki makalemizede göz atabilirsiniz.

Sıvı soğutucu, bobinin altında bulunan bir vanadan geçerek buzdolabının içine girer. Buzdolabı Kompresör Nasıl Çalışır Bu aşamada, soğutucu döngüsünün bir sonraki aşaması olan buharlaştırıcıya gelir. Buharlaştırıcı, soğutucuyu buharlaştırırken aynı zamanda buharın çevresindeki sıcaklığı da azaltır. Bu işlem, buzdolabının içindeki sıcaklığın düşmesine neden olur.

Buharlaştırıcıdan çıkan soğutucu gazı, kompresöre geri döner ve döngü yeniden başlar. Bu süreç, buzdolabının içindeki sıcaklığı düşürmek için sürekli olarak tekrarlanır.

Aynı zamanda Buzdolabı Motoru Biraz Çalışıp Duruyor hakkındaki makalemizede göz atabilirsiniz.

Buzdolabı kompresörünün çalışması, sıkıştırma işleminin gerçekleştirilmesiyle başlar. Kompresör, gaz halindeki soğutucuyu içine çeker ve silindirlerin içinde sıkıştırır. Bu sıkıştırma işlemi, gazın basıncını artırırken aynı zamanda sıcaklığını da arttırır. Sıkıştırılmış soğutucu gazı, kompresörden çıkarak yoğunlaştırıcıya gider.

Buzdolabı Kompresör Nasıl Çalışır Kompresör, elektromanyetik bobinlerden oluşan bir bobin seti tarafından kontrol edilir.

Ayrıca bir önceki yazımız olan Buzdolabı Motor Bakımı adlı makalemizi okuyarak bizlerden teknik destek alabilirsiniz.


  TIKLA ARA 444 28 46   Whatsapp Mesaj
Diğer Makaleler

İletişim

ile ilgili bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz